ARA
En Sık Sorulan Sorular|Aküm Burada

Sıkça Sorulan Sorular

1Start-Stop aracıma yeni akü aldım.Start-stop sistemi devreye girmedi,Neden?
Start-Stop araçlarda akü değişimi yapıldıktan sonra ,start-stop sistemi hemen devreye girmeyebilir bunun sebebi araç beyninin aküdeki voltaj değişiminin sürekliliğini algılaması gerekir.Beynin bu değişikliği algılaması için de zamana ihtiyacı vardır.Bu zaman süreci değişen akünün doluluk oranına göre 2 saat ile 2 gün arasında bir süreç olarak değişebilir.
Akünün deşarj olması araç kaynaklı bir sorundur,akü kaynaklı değildir.Dolayısıyla garanti kapsamına girmez.Verilen hizmetin bedeli istenebilir.
60 Amper bir akü -> 1 amperlik akım çeken bir cihazı 60 saat çalıştırır. 72 Amper bir akü -> 1 amperlik akım çeken bir cihazı 72 saat çalıştırır.Araçlarda da sistem aynen bu şekildedir.Dolayısıyla 72 Amper akünün ömrü 60 ampere göre %20 daha fazladır.
EFB türkçe karşılığı ile Geliştirilmiş Sulu Akü - adından da anlaşılacağı üzere klasik sulu tip akülerin çevrim gücü ve performansı arttırılmış versiyonudur.AGM türkçe karşılığı ile Emdirilmiş Cam Elyaf - aküde gelinen son teknoloji olan bu aküler kuru tip akü sınıfına girer.Hem Agm hem Efb aküler yüksek şarj tutma kapasitesine sahiptir ve standart akülere göre daha uzun ömürlüdür.Bu aküler start-stop araçlar için özel olarak geliştirilmiştir.
72Ah bir aküden 1 saatte çekilebilecek maximum enerji miktarını temsil eder.640 A ise soğuk marş basma akımı olarak ifade edilir.SAE ve EN gibi standarlar ise sırasıyla Amerika ve Avrupa standarları olduğunu temsil eder.
Aküyü sökerken önce - kutbu sökün sonra + kutbu sökün , takarken de önce + kutbu takın sonra - kutbu takın.Bunun sebebi arabanın şase gövdesinde - akım dolaştır ve arabanın gövdesinde - akım varken ,siz önce + yı sökerseniz , + kutbu sökme işleminde metal şaseye iletken değdirirse ark yapma-kısa devre gibi istenmeyen tehlikeli sonuçlar doğurabilir.