ARA
Akünün Arızalı Olduğunu Nasıl Anlarım|Aküm Burada

Aracım çalışmadı.Sorun akü mü? Nasıl Anlarız?

Aracınızı çalıştıramadıysanız bunun sebebi genellikle aşağıdaki 3 farklı sorundan herhangi birinden kaynaklanabilir.

  • 1 - Akü arızası
  • 2 - Şarj dinamosu arızası
  • 3 - Marş dinamosu arızası

Sorunun cevabını daha kolay anlatabilmek adına en sık yaşanan 3 farklı senaryoyu aşağıda derledik,35 yıllık akücülük tecrübemizle..

  • En Sık Yaşanan Olay - 1 : Kaputu açın ve akünüzün indikatörüne bakın , eğer yeşil yanıyor ise akünüzün şarjı tamdır dolayısıyla aracınızın şarj dinamosu sağlamdır ve araçta elektrik kaçağı yoktur.Daha sonra ilave bir akü ve takviye kablolarıyla akü takviyesi yapın eğer araç sorunsuz bir şekilde çalışır ise aracın marş dinamosu da sağlam demektir ve sorununuz net bir şekilde aküdür.
  • En Sık Yaşanan Olay - 2 : Aracınızı haftada en az 3-4 gün kullanıyor iseniz ve aracınız sıradan bir gün çalışmadıysa , kaputu açın ve akünün indikatörüne bakın,eğer siyah ise akünüz deşarj olmuş yani boşalmış demektir dolayısıyla ya aracın şarj dinamosu aküyü şarj etmiyordur,ya da aracınızda elektrik kaçağı vardır.Bu sorunlar giderilip mutlaka akünün dışarıda şarja bağlanıp daha sonra araca geri takılması gerekmektedir.
  • En Sık Yaşanan Olay - 3 : Gün içinde normal seyir halinde iken arabayı stop ettiniz , 30 dk kadar 4'lüleri yaktınız veya radyo dinlediniz.Yani araba stop edilmişken siz yarım saat kadar elektrik sarfiyatı yaptınız.Daha sonra aracı çalıştırmayı denediniz ve araç çalışmadıysa sorununuz net bir şekilde aküdür.Çünkü sabah evinizden çıkarken marş basan bir akü yarım saat 4'lü yaktıktan sonra basmıyor ise , bu akünün ömrünü tamamladığını gösterir.
  • En Sık Yaşanan Olay - 4 : Anahtarı çevirip marşa basarken göstergeler tamamen sönüyor ise kaputu açın akünün indikatörüne bakın yeşil ise;oksitli kutup başları akımı kaçırıyor olabilir.Kutup başlarında bir sıkıntı yok ise akü içinde hücreler arası bağlantı kopukluğu vardır ve sorun net bir şekilde aküdür,aküyü değişmeniz gerekir.
Akünün Bittiğini Gösteren 8 İşaret Akünün Bittiğini Nasıl Anlarız Akünün Seçimi Nasıl Yapılmalı Sıkça Sorulan Sorular BACK