ARA
Akü Seçimi Nasıl Yapılmalıdır? | Aküm Burada

Akü Seçimi Nasıl Yapılmalı?Akü markaları arası nasıl farklılıklar var?

Akü alırken amper seçimi ve marka seçimi çok önemlidir.Zira bir çok hususi arabaya hem 60 amper hem 72 amper akü takılabilmektedir.Müşterilerimizden de sık sık duyduğumuz en yaygın 2 sorunun cevabını verelim:

  • 1 - 60 Amper mi takmalıyım? - 72 Amper taksak daha iyi olur mu? Bir zararı olur mu?
  • 2 - Varta mı daha iyi Mutlu mu? İnci mi daha iyi Mutlu mu?

Öncelike Amper Seçimi nasıl yapılmalı onu anlatalım. Eğer aracı TİCARİ yada haftada en az 4-5 gün kullanıyor iseniz akünün amper seçimi 60 Amper yerine 72 Amper seçilmelidir.Aktif kullanılan araçlarda akü yatağına sığabilecek en yüksek amper takılmalıdır.Çünkü yüksek amper akü daha fazla enerji depolayabileceğinden dolayı akü daha uzun ömürlü ve verimli olur.Eğer aracı HUSUSİ yada haftada 2-3 gün kullanıyor iseniz 60 Amper veya 72 Amper almanın çok bir farkı olmaycaktır,çünkü halk tabiriyle yatan araçlarda akü dinlenme halinde bittiği için amper seçimini yüksek amperden yana yapsanız da bir avantajını göremezsiniz.

Varta Akü mü daha iyi ? İnci Akü mü? Mutlu akü mü?

Öncelikle bu sorunun net bir cevabı yoktur,35 yıllık akücülük tecrübemizden gözlemlediklerimiz ise şudur:
- 1 Yıl da bozulan mutlu akü de gördük 10 yıl dayanan mutlu akü de.
- 3. ayında arızalanan Varta da gördük 12 sene kullanılmış Varta aküyü de.

Bu gibi olaylar normaldir bazen fabrikasyon hatalı aküler bile çıkabilir(Sonuçta kul yapımı) . Bundan dolayı firmalar 2 yıl garanti veriyor.Yani dememiz o ki bu aküler arasında bariz bir kalite farkı yoktur.İNCİ-MUTLU-VARTA-ÇELİK akü alan müşterilerimizin %99 'u bu aküleri 4-5 yıl aralığında kullanırlar.Zira bariz bir şekilde Varta İnciden daha uzun ömürlü veya Mutlu Vartadan daha kaliteli gibi bir genelleme asla yapılamaz.Bununla yanında İNCİ- MUTLU - VARTA farklı akü firmaları olmakla birlikte ÇELİK AKÜ ->MUTLU fabrikasının ürünüdür.Tamamen aynı akü mü? sorusu defalarca sorulur.Cevabımız:Evet,kesinlikle bire bir aynı aküdür
HUGEL AKÜ ise ->İNCİ AKÜ fabrikasının ürünüdür.Ama mutlu ve çelik gibi birebir aynı değildir.İnci akü Hugel aküye göre marş akımı çok az da olsa daha yüksektir.İnci akü yine de Hugel marka aküsüne 2 yıl garantiyi çok rahat bir şekilde vermektedir.

Akünün Bittiğini Gösteren 8 İşaret Akünün Bittiğini Nasıl Anlarız Akünün Seçimi Nasıl Yapılmalı Sıkça Sorulan Sorular ANASAYFA